History

Pride of the West

National/International
US Presidential Inauguration
Invitation Only - 56th United States Presidential Inaugural Parade for President Obama; Washington, DC - January 20, 2009

NFL Commissioned Performances
Pro-Bowl 2015
NFL Experience XLIX
NFL Super Bowl XLIX

Midwest International Band and Orchestra Clinic
2014 -Woodwind Choir and Saxophone Orchestra invited to perform

Tournament of Roses Parade
2007 - 118th Tournament of Roses Parade; Pasadena, CA

Fiesta Bowl National Band Championship
2008 - sixth place – Finals; Audience Appeal Award
2003 – third place finals, second place general effect, second place drum major

Fiesta Bowl Parade
2008 – Class A – third place
2003 – Class A – first place, second place marching performance, second place music performance

Pearl Harbor 70th Anniversary Memorial EventsWaikiki Holiday Parade
2011

Pearl Harbor 75th Anniversary Memorial EventsWaikiki Holiday Parade
2016

US Army All Americans – US Army All American Bowl Games
2017 - Ryan Ardelt, Megan Pallad, Nyle Zafar - Jan. 7, 2017
2016 – Sophia Miller-Gutierrez, Jennifer Dam, Zachary Mahoney – Jan. 9, 2016
2015 – Hannah Moran, Katie Leppa, Craig Stauffer – Jan. 3, 2015
2014 – Emma Barber, Davis Smith, Melanie Tuell – Jan. 4, 2014
2013 - Danny Carrera and Ellie Wiemeyer Jan. 5, 2013
2012 - Jameson Berry and Alexandra Brooks – Jan. 7, 2012
2008 - Rob Cobo – Jan. 5, 2008

Heritage Music Festival
2013-2013- Wind Ensemble: First place - Gold Ranking, Symphonic Winds: Second place - Gold Ranking, Jazz I: First place - Gold Ranking, Jazz II: Third place - Silver Ranking
2010-2011- Wind Ensemble - Gold (Superior) rating, first place; Adjuditcator Award; Outstanding Band Group, Jazz Band - Gold (Superior) rating, first place; Adjudicator Award; Sweepstakes Award

Oxnard Field Tournament Oxnard, CA SCSBOA
2003-2004 – Sweepstakes Award (88.75); High Music, High General Effect

Savanna Field Tournament Champion Anaheim, CA SCSBOA
2005-2006 - 6A Champion (82.15)
2004-2005 – Sweepstakes Award (89.75); High Music, High General Effect


Arizona
ABODA William E. Richardson Program of Distinction Award
2012-2013 – Premier award - presented Feb. 2014 at AMEA conference
2014-2015 - Presented during the AMEA conference Jan. 29, 2016
2016-2017 - To be presented at AMEA conference 2018.

The Arizona Band and Orchestra Directors Association awarded the Mountain Ridge High School Band the “William E. Richardson Program of Distinction Award”. This award, the highest presented in the state, is in recognition of Superior Achievement in all areas of the band program during the 2012-2013 and 2014-2015 academic years.

Pride of the West is the only program two time recipient.

William Richardson award


Agua Fria Invitational
2011- Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance

All-Region Band/Orchestra
2016-2017
Orchestra: Jamie Irby, Jack Mitchell, Jaiden Singh, David Skidmore, Max Stauffer, Sabina Sweet, Sydney Van Dusen,
Nyle Zafar, Sarah Zhao, Vanessa Woo

Band: Lauren Ardelt, Ryan Ardelt, Caitlin Brogan, Allysa Chiarello, Brianna Chiarello, Zianna Collins, Joel Domkus, Josh Duke, Courtney Gilbert, James Hansen, Jori Hemphill, Mary Koenig, Brianna Laube, Nick Marcell, Trinity Morgan, Nicholas Peterson, Ethan Price, Laya Reddy, Lahari Samak, Racquel Skaare, Sam Van Dusen, Vanessa Woo, Shelby Young, Dallas Zinn

2015-2016
Orchestra: Courtney Gilbert, Jack Mitchell, Laya Reddy, Sabina Sweet, Max Stauffer, Ryan Ardelt

Band: Jamie Irby, Jennifer Dam, Ally Chiarello, Ben Gonzalez, Vanessa Woo, Lauren Ardelt, Sydney Van Dusen, Nick Marcell, Shelby Young, Kaitlin Brogan, Teresa Herrera, Ziana Collins, Brandyn Leverage, Clara Borjelly, Jori Hemphill, James Hansen, Dallas Zinn, Zachary Mahoney, Ethan Price, David Skidmore, Haley Briner, Nicholas Peterson, Nyle Zafar

2014-2015
Lauren Ardelt, Chris Guevara, Matt Roth, Ryan Ardelt , Jamie Irby, Alicia Sandoval,
Tanyon Berry, Katie Leppa, David Skidmore, Jennifer Dam, Brandyn Leverage,
Sabina Sweet, Maya Duarte, Haylie Lovelace, Sydney Van Dusen, Kelsea Evraets, Jack Mitchell, Shelby Young, Melissa Fay, Megan Pallad, Nyle Zafar, Richard Gonzales, Ethan Price, Dallas Zinn

2013-2014
Emma Barber, Tanyon Berry, Martin Duarte, Maya Duarte, Melissa Fay, Chris Guevara, Jamie Irby, Hailey Larson, Katie Leppa, Brandyn Leverage, Hailey Lovelace, Zach Mahoney, Sam Miller-Gutierrez, Alexandra Pallad, Ethan Price, Matt Roth, Allison Rowe, Sabina Sweet, Hailey Tang, Rachel Tomlinson, Will Tucker, Chris Vraney and Bethany Waldvogel

2012-2013
Emma Barber, Tanyon Berry, Justin Blankenbaker, Danny Carrera, Emily Close, Andrew Doplika, Martin Duarte, Maddie Jay, Sujin Kim, Hailey Larson, Katie Leppa, Maggie Lopez, Emily Mahoney, Sam Miller-Gutierrez, Hans Mueller-Schrader, Aidan O’Brien, Alexandra Pallad, Kylie Scartozzi, Davis Smith, Hailey Tang, Rachel Tomlinson, Will Tucker, Chris Vraney and Ellie Wiemeyer.

2011-2012
Emma Barber, Jameson Berry, Justin Blankenbaker, Alexandra Brooks, Daniel Carrera, Andrew Dopilka, Martin Duarte, Ellie Wiemeyer, Samantha Fay, Sujin Kim, Madison Jay, Maggie Lopez, Emily Mahoney, Hans Mueller-Schrader, Aidan O’Brien, Alexandra Pallad, Rachel Price, Kylie Scartozzi, Hailey Tang, Tyler Travis, Will Tucker, Chris Vraney

2010-2011
Adrian Abeyta, Gabe Berry, Jameson Berry, Alexandra Brooks, Daniel Carrera, Brian Carter, Lindsey Conklin, Martin Duarte, Samantha Fay, Alex Guyton, Ha Neul Han, Madison Jay, Jun-Young Kim, Colin LaSharr, Jordan Lillie, Matthew Loehr, Maggie Lopez, Mary Kate Lusson, Emily Mahoney, Kacie McChesney, Shanie, McChesney, Mia Moran, Desmond Ng, Alexandra Pallad, Rachel Price, Kylie Scartozzi, Michael Skidmore, Nicholas Sutter, Chris Vraney, Shelby Weldon

2009-2010
Gabe Berry, Alexandra Brooks, Matthew Burch, Brian Carter, Nate Chaisson, Lindsey Conklin, Jared Engstrom, Samantha Fay, Samantha Glenn, Alex Guyton, Ha Neul Han, Simon Jay, Jun-Young Kim, Colin LaSharr, Tayler LaSharr, Jordan Lillie, Matthew Loehr, Mia Moran, Desmond Ng, Kylie Scartozzi, Michael Skidmore, Shelby Weldon, Tyler Wulff, Anna Yaghmourian, Jae Yang

2008-2009
David Allen, Gabe Berry, Matthew Burch, Brian Carter, Lydia Cuen, Jared Engstrom, Samantha Fay, Samantha Glenn, Alex Guyton, Ha Neul Han, Simon Jay, Matthew Loehr, Mia Moran, Desmond Ng, Dana Nguyen, Marc Placencia, Tyler Richardson, Max Sokol, Zach Trembly, Brittany Vraney, Jae Yang

2007-2008
David Allen, Jessica Berger, Gabe Berry, Lucas Britt, Lydia Cuen, Chris Doplika, Stephanie Dumbrell, Jared Engstrom, Samantha Glenn, Kellie Goodlet, Lauren Guthridge, Simon Jay, Nyles Kendall, Josh May, Mia Moran, Desmond Ng, Dana Nguyen, Tyler Richardson, Brealynne Rosas, Michael Skidmore, Max Sokol, Brittany Vraney, Jessica Waithe, Shelby Weldon, Jae Yang
Jessica Waithe is selected to the American String Teachers Association National Orchestra; Albuquerque, NM - February 28, 2008

2006-2007
David Allen, Lucas Britt, John Paul Bustamante, Hilary Delph, Chris Dopilka, Jared Engstrom, Samantha Glenn, Kellie Goodlet, Lauren Guthridge, Simon Jay, Patrick Kain, Kelsie LaSharr, Jaclyn Moore, Hailey Olson, Lauren Peccolo, Tyler Richardson, Brealynne Rosas, Lisa Sharrett, Brittany Vraney, Kessica Waithe

2005-2006
Caitlan Allen, David Allen, Shannon Curtis, Austin Cynecki, Chris Davis, Hilary Delph, Joe Flory, Lauren Guthridge, Steven Haim, Julia Hubler, Patrick Kain, Chris Krznarich, Kelsie LaSharr, Heather Mellan, Jaclyn Moore, Hailey Olsen, Lauren Peccolo, Scotty Phillips, Tyler Richardson, Brealynne Rosas, Leigh Rysdam, Lisa Sharrett, Stephen Skidmore, Chris Stolper, Phillip Sutter, Michelle Vraney, Jessica Waithe

2004-2005
Caitlan Allen, Shannon Curtis, Alaine Cynecki, Austin Cynecki, Tim Darling, Hilary Delph, Michael Flory, Amanda Hetzel, Julia Hubler, Kendall Hunt, Patrick Kain, Stephanie Kain, Kelsie LaSharr, Alisa Mastin, Annie McDonald, Heather Mellan, Hailey Olsen, Jim Parks, Scotty Phillips, Anil Prasad, Leigh Rysdam, Lisa Sharrett, Chris Stolper, Heather Summerville, Phillip Sutter, Sarah Vecera, Michelle Vraney

2003-2004
35 students were members

All State Jazz Band Members
2010-2011 - Desmond Ng
2009-2010 - Desmond Ng
2008-2009 - Desmond Ng
2007-2008 – David Allen
2006-2007 – David Allen
2005-2006 - David Allen, Scotty Phillips
2004-2005 - Scotty Phillips, Phillip Sutter

All State Band/Orchestra Members
2016-2017 - Allyssa Chiarello, Jamie Irby, Racquel Skaare, Courtney Gilbert, Vanessa Woo,
Lauren Ardelt, Sydney Van Dusen, Jori Hemphill, James Hansen, Dallas Zinn, David Skidmore,
Laya Reddy, Nyle Zafar, Ryan Ardelt, Sarah Zhao
2015-2016 - Brandyn Leverage, Nyle Zafar, Lauren Ardelt, Ryan Ardelt,
Vanessa Woo, Sydney Van Dusen, James Hansen, Ethan Price
  • Arizona Music Educators Association State Solo and Ensemble Showcase Recital at AMEA All State Music Festival at Northern Arizona University: Jamie Irby, Sabina Sweet and Benjamin Gonzalez
  • ABODA college scholarship for Music Educator awarded to Brandyn Leverage

2014-2015 - Tanyon Berry, Chris Guevara, Ethan Price, Sabina Sweet, Sydney Van Dusen
2013-2014 - Danny Carrera, Martin Duarte, Maggie Lopez, Emily Mahoney, Aidan O’Brien, Hailey Tang, Will Tucker, Chris Vraney and Ellie Wiemeyer
2011-2012 - Jameson Berry, Alexandra Brooks, Daniel Carrera, Martin Duarte, Samantha Fay, Maggie Lopez, Emily Mahoney, Aidan O’Brien, Hailey Tang, Will Tucker
2010-2011- Gabe Berry, Jameson Berry, Alexandra Brooks, Brian Carter, Martin Duarte, Samantha Fay, Alex Guyton, Ha Neul Han, Matthew Loehr, Desmond Ng, Michael Skidmore
2009-2010 –Gabe Berry, Simon Jay, Michael Skidmore, Nate Chaisson, Matthew Loehr, Anna Yaghmourian, Jared Engstrom, Desmond Ng
2008-2009 - David Allen, Gabe Berry, Lydia Cuen, Jared Engstrom, Samantha Glenn, Simon Jay, Dana Nguyen, Desmond Ng, Marc Placencia, Tyler Richardson, Max Sokol
2007-2008 - David Allen, Chris Doplika, Samantha Glenn, Lauren Guthridge, Simon Jay, Desmond Ng, Dana Nguyen, Tyler Richardson, Brealynne Rosas, Jessica Waithe
2006-2007 - David Allen, Hilary Delph, Samantha Glenn, Lauren Gutheridge, Simon Jay, Patrick Kain, Lauren Peccolo, Tyler Richardson, Brealynne Rosas, Jessica Waithe
2005-2006 - David Allen, Shannon Curtis, Austin Cynecki, Hilary Delph, Patrick Kain, Lauren Peccolo, Chris Stolper, Michelle Vraney, Jessica Waithe
2004-2005 - Alaine Cynecki, Patrick Kain, Alisa Mastin, Lisa Sharrett, Chris Stolper
2003-2004 - Julie Anderson, Alaine Cynecki, Austin Cynecki, Michael Flory, David Hubler, Patrick Kain, Ryan Kain, Alisa Mastin, Annie McDonald, Lindsay McDonald, Kayley Smith, Marissa Tyro

AMEA Tier Two Solo/Ensemble
2015-2016
Solo - flute - Jennifer Dam
Solo - percussion - Ryan Ardelt
Percussion Ensemble rated ‘Best in Class’ - Ryan Ardelt, Lucas Martin, Max Stauffer, Megan Pallad, Emily Lucas, Matthew Gonzalez
Brass Choir - Emily Chaisson, Tyler DeMers, Maya Duarte, Rachel Fife, Tanner Henson, Martin Herrera, Alex Kathrins, Nicholas Konya, Samantha Lee, Joshua Loleit, Haley Madrid, Evan Mulich, Aram Nejad, Nicholas Peterson, Sydney Rich, David Skidmore, Benjamin Sterbach, Damien Upshir, Nyle Zafar
Brass Quintet rated ‘Best in Class’ - David Skidmore, Maya Duarte, Rachel Fife, Nicholas Peterson, Nyle Zafar
Clarinet Quartet - Sydney VanDusen, Laruen Ardelt, Sabina Sweet, Zianna Collins
Sax Quartet - Dallas Zinn, Thea Christoffersen, Brianne Chiarello, Curtis Mathis
Sax Octet - Dallas Zinn, Hannah Briand, William Johnson, Benjamin Gonzalez, Zachary Mahoney, Brianne Chiarello, Ethan Price, Brandyn Leverage
Woodwind Choir - Lauren Ardelt, Robert Blankenbaker, Hannah Briand, Brianna Chiarello, Zianna Collins, Jennifer Dam, Benjamin Gonzalez, Hannah Hafalia, Jori Hemphill, Teresa Herrera, Jamie Irby, William Johnson, Brennen Konya, Brandyn Leverage, Zachary Mahoney, Nicholas Marcell, Sophia Miller-Gutierrez, Jack Mitchell, Ethan Price, Lily Sandoval, Hannah Suddarth, Sabin Sweet, Sydney VanDusen, Shelby Young, Dallas Zinn
Woodwind Trio rated ‘Best in Class’ and awarded Tier Three- Benjamin Gonzalez, Jamie Irby, Sabina Sweet

2014-2015
Caleb Kim, Craig Stauffer, Percussion Ensemble
2013-2014
Alexandra Pallad, Will Tucker, Caleb Kim, Martin Duarte, Hailey Lovelace, Hailey Tang, Clarinet Choir, Saxophone Septet, Craig Stauffer

AMEA Tier Three Performer
2015-2016
Woodwind Trio
2013-2014
William Tucker

Area Concert Festival
2015-2016 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2015-2016 - Symphonic Winds - Superior with Distinction
2014-2015 - Wind Ensemble – Superior with Distinction
2014-2015 - Symphonic Winds/Band – Superior with Distinction
2013-2014 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2013-2014 - Symphonic Winds - Superior with Distinction
2011-2012 - Wind Ensemble – Superior with Distinction
2011-2012 - Symphonic Winds – Superior
2010-2011 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2010-2011 - Symphonic Winds - Superior with Distinction
2009-2010 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2009-2010 - Symphonic Winds - Excellent
2009-2010 - Symphonic Band – Superior
2006-2007 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2006-2007 - Symphonic Winds - Superior with Distinction
2005-2006 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2005-2006 - Symphonic Winds - Superior with Distinction
2004-2005 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2004-2005 - Symphonic Winds - Superior with Distinction
2004-2005 - Symphonic Band - Superior with Distinction
2003-2004 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2003-2004 - Symphonic Winds - Superior
2003-2004 - Symphonic Band - Superior with Distinction
2002-2003 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2002-2003 - Symphonic Winds - Superior with Distinction
2002-2003 - Symphonic Band - Superior

Area Jazz Festival
2016-2017 - Jazz Band I - Superior with Distinction
2016-2017 - Jazz Band II - Excellent
2015-2016 - Jazz Band I - Superior with Distinction
2015-2016 - Jazz Band II - Excellent
2014-2015 - Jazz Band I - Superior
2014-2015 - Jazz Band II - Excellent
2013-2014 - Jazz Band I – Superior with Distinction
2011-2012 - Jazz Band - Superior with Distinction
2010-2011 - Jazz Band - Superior with Distinction
2009-2010 - Jazz Band - Superior with Distinction

Arizona Music Educators State Conference
2016- Educator of the Year Award - George Hattendorf


Arizona Music Educators State Conference Performance
2017 - Wind Ensemble was invited to perform February 3, 2017.
2016 - Jazz Ensemble
2015 – Woodwind Choir and Saxophone Orchestra
2011 – Wind Ensemble was invited to perform February 5, 2011
2006
2004 – Wind Ensemble

Arizona Music Educators Association State Solo and Ensemble
2015-2016 - Jamie Irby, Sabina Sweet, and Benjamin Gonzalez

Arizona State University (ASU) Band Day
2016 - third place
2014- Superior– third place
2011- Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance

Arizona Wind Symphony Small Ensemble Contest
2017 - 1st Place - Percussion Ensemble: Matthew Gonzales, Max Stauffer, Ryan Ardelt, Megan Pallad, Emily Lucas
2017 - 2nd Place - Clarinet Choir: Lauren Ardelt, Caitlin Brogan, Zianna Collins, James Hansen, Jori Hemphill, Teresa Herrera, Brianna Laube, Roy Rochio, Sabina Sweet, Sydney Van Dusen
2017 - 3rd Place - Sax Octet: Dallas Zinn, Curtis Mathis, Thea Christofferson, Brianna Chiarello, Brianna Bruce, Ethan Price, Megan Pallad, Max Stauffer
2016 - 1st Place - Saxophone Octet: Dallas Zinn, Hannah Briand, William Johnson, Ben Gonzalez, Zach Mahoney, Bri Chiarello, Brandyn Leverage, Mitchell Woellhaf
2016 - 2nd Place - Percussion Ensemble: Ryan Ardelt, Max Stauffer, Emily Lucas, Megan Pallad, Lucas Martin, Matthew Gonzalez
2014-2015 - 1st Place - Sax Sextet : Melissa Fay, Megan Marin, Hunter Davis, Ben Gonzalez, Alexa Graves, and Zachary Mahoney
2014-2015 - 2nd Place - Clarinet Quartet: Katie Leppa, Sydney Van Dusen, Lauren Ardelt, Sabina Sweet
2012- 2nd Place - Clarinet Choir
2011- 2nd Place - Clarinet Choir
2011 - 2nd Place - Sax Quintet
2010 - 2nd Place - Sax Quintet

Barry Goldwater Invitational
2016-First place 82.613; Auxiliary Performance, Visual Effect, and General Effect, Dr. Michael Anderson Sweepstakes Award for highest score
2015-First place 82.46; Auxiliary Performance, Visual Effect, and Music Performance, Dr. Michael Anderson Sweepstakes Award for highest score
2014-Second place
2013-Second place 75.375; Outstanding Auxiliary Performance, General Effect Performance
2012-Grand Champion; Dr. Michael Anderson Sweepstakes Award 77.8, Outstanding Music Performance, Visual Performance, Auxiliary Performance and General Effect Performance
2011-Grand Champion; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance
2010- Grand Champion; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance
2009- Grand Champion; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance
2008-Grand Champion; Outstanding Music Performance and General Effect Performance; Outstanding Music Performance and General Effect Performance
2007Grand Champion; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance, Outstanding Drum Major
2006-: First place; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance and Percussion Performance
2005- Superior/First place (First AZ competitive event since 1979)
2004- Superior; Outstanding Music Performance, Visual Performance, Auxiliary Performance and Drum Major Performance

Canyon de Oro Invitational
2013- Excellent; Outstanding Music Performance, Visual Performance, Auxiliary Performance, Percussion Performance and General Effect Performance
2010-: Excellent; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance

Chandler-Gilbert Jazz Festival
2016- Jazz Band I

Chandler Marching Invitational
2002-Superior

Commemorative Air Force Museum
2016 - Return of the Bombers
Special engagement to perform while WWII bombers return to their home at this museum in Mesa, AZ

Governor’s Arts Award
2010 - Arts in Education category

Ironwood Ridge Invitational
2016-Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, Visual Performance, Auxiliary Performance, Percussion Performance and General Effect Performance
2012-Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, Visual Performance, Auxiliary Performance, Percussion Performance and General Effect Performance

Music Along the Estrellas
2007- Superior/First place; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance John C. Faris Award for Outstanding Performance

Northern Arizona University (NAU) Band Day
2014- Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, Outstanding General Effect Performance, Outstanding Auxiliary Performance
2012- Superior with Distinction: Outstanding Music Performance, Visual Performance, Auxiliary Performance, Percussion Performance and General Effect Performance
2011-Superior with Distinction
2010- Superior; Outstanding Music Performance
2009- Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, General Effect Performance, Visual Performance and Percussion Performance
2008- Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance
2007- Superior with Distinction
2006- Superior; Outstanding Music Performance, Visual Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance
2005- Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance, Drum Major Performance and Percussion Performance
2004- Superior; Outstanding Music Performance, Visual Performance, Auxiliary Performance and Drum Major Performance
2003- Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, Visual Performance, Auxiliary Performance and Drum Major Performance
2002- Superior with Distinction; Outstanding Music Performance and Auxiliary Performance

North Canyon Invitational
2009- Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance
2008- Excellent; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance

Phoenix Veteran’s Day Parade
2011
2016

Prescott Mile High Invitational
2015-Yarnell 19 Award recipient Grand Champion
2014- First place/Grand Champion, Outstanding General Effect
2013- Second place (83); Outstanding Visual Performance, Auxiliary Performance, Percussion Performance and General Effect Performance
2011- Superior; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance
2008-: Superior; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance
2007- Superior; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance
2006-: SUPERIOR; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance
2003- SUPERIOR; Outstanding Music Performance, Marching Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance

Raymond S. Kellis Invitational
2008-Excellent; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance

State (ABODA) Concert Festival
2016-2017 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2016-2017 - Symphonic Winds - Superior with Distinction
2016-2017 - Symphonic Band - Superior with Distinction
2015-2016 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2015-2016 - Symphonic Winds - Superior with Distinction
2014-2015 - Wind Ensemble – Superior with Distinction
2014-2015 - Symphonic Winds – Superior
2011-2012 - Wind Ensemble – Superior with Distinction
2011-2012- Symphonic Winds – Superior
2010-2011 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2010-2011 - Symphonic Winds - Superior with Distinction
2009-2010 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2009-2010 - Symphonic Winds – Superior
2008-2009 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2008-2009 - Symphonic Winds - Superior with Distinction
2008-2009 - Symphonic Band – Excellent
2007-2008 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2007-2008 - Symphonic Winds - Excellent
2007-2008 - Symphonic Band - Excellent
2006-2007 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2006-2007 - Symphonic Winds - Superior
2005-2006 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2005-2006 - Symphonic Winds - Superior
2004-2005 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2004-2005 - Symphonic Winds – Superior
2003-2004 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2003-2004 - Symphonic Winds - Superior
2003-2004 - Symphonic Band – Excellent
2002-2003 - Wind Ensemble - Superior with Distinction
2002-2003 - Symphonic Winds - Excellent
2002-2003 - Symphonic Band - Excellent

State (ABODA) Jazz Festival
2016-2017 - Jazz Band I - Superior with Distinction
2016-2017 - Jazz Band II - Excellent
2015-2016 - Jazz Band I - Excellent
2015-2016 - Jazz Band II - Excellent
2014-2015 - Jazz Band I – Superior with Distinction
2014-2015 - Jazz Band II – Excellent
2012-2013 - Jazz Band – Superior with Distinction
2011-2012 - Jazz Band – Superior with Distinction
2010-2011 - Jazz Band – Excellent
2009-2010 - Jazz Band - Superior with Distinction

State (ABODA) Marching Championship
2016 - ‘Fallen But Never Forgotten’ - second place 90.73
2015 - ‘The Light of Spring’ - seventh place 81.28
2014 – ‘Mirror Mirror’ - sixth place 83.17
2013 – ‘Trilogy’ - second place 85.13 with Outstanding General Effect
2012 – ‘Pablo’ - fifth place 81.72
2011 – ‘Virtuosity’ - third place 83.87
2010 – ‘Redemption’ second place 83.35
2009 – fourth place 83.0

State (ABODA) Marching Festival
2016- ‘Fallen But Never Forgotten’; Superior with Distinction: Outstanding Auxiliary Performance, Music Performance
2015- ‘The Light of Spring’; Superior
2014- ‘Mirror Mirror’; Superior with Outstanding Auxiliary Performance
2013- ‘Trilogy’; Superior with Distinction: Outstanding Auxiliary Performance, Music Performance and General Effect Performance
2012- ‘Pablo’; Superior with Outstanding Auxiliary Performance, General Effect Performance and Music Performance
2011- ‘Virtuosity’; Superior with Distinction; Outstanding Auxiliary Performance, General Effect Performance and Visual Performance
2010 – ‘Redemption’; Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, Auxiliary Performance, General Effect Performance and Visual Performance
2009 - Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, Auxiliary Performance, General Effect Performance and Visual Performance
2008- Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance
2007- Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance
2006 - Superior with Distinction; Outstanding Auxiliary Performance and General Effect Performance
2005 - Superior with Distinction; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance, Drum Major Performance and Percussion Performance
2004 - Excellent; Outstanding Music Performance, Visual Performance, Auxiliary Performance and Drum Major Performance
2003 - Superior; Outstanding Music Performance, Visual Performance and Drum Major Performance
2002 - Superior

Tempe Symphonic Wind Ensemble Honors Concert - Tempe Center for the Arts
2011- Wind Ensemble was invited to perform March 1, 2011
2010 – Wind Ensemble was invited to perform March 9, 2010

Tolleson Invitational
2008-Excellent; Outstanding Music Performance, Visual Performance, General Effect Performance, Auxiliary Performance and Percussion Performance

University of Arizona Band Day
2016-Superior
2015-Superior
2013-Superior with Distinction
2012-Excellent; Nunemaker Outstanding Achievement Award
2010- Superior; Auxiliary – Superior; Nunemaker Outstanding Achievement Award
2009-Excellent
2007- Superior; Auxiliary Performance - Superior

Westmarc
2009 – K-12 ‘Best of the West’ recipient – Nov. 5, 2009

Williamsfield Invitational
2016 - Excellent

Verrado Invitational
2015 - First place; Superior with Distinction 85.44 - Auxiliary Performance, General Effect, Outstanding Music Performance

Guard
Winter Guard
2017 - Winter Guard WGAZ National A - State Champion – Gold Medal (Varsity)
2017 - Winter Guard WGAZ - 2nd place (Junior Varsity)
2016 - Winter Guard WGAZ National A: Silver Medal
2015 - Winter Guard WGAZ National A: Sliver Medal
2014 - Winter Guard WGAZ National A: Silver Medal
2013 - Winter Guard WGAZ National A: Silver Medal
2012 - Winter Guard WGAZ National A: Silver Medal
2011 - Winter Guard WGAZ National A - State Champion – Gold Medal
2011 - WGI Scholastic A, Western Championship: FINALIST - 9th Place
2011 - WGI Scholastic A, Phoenix Regional: Second place
2010 - Winter Guard WGAZ Scholastic Open: Bronze Medal
2010 - Winter Guard WGI Scholastic A, Phoenix Regional Champion
2009 - Winter Guard WGAZ Scholastic Open: State Champion
2008 - Winter Guard WGAZ Scholastic Open: State Champion
2006 - Winter Guard WGAZ Scholastic A: State Champion